BÜYÜ

Büyü , istenen bir sonuç oluşturmak için doğaüstü yollar, farklı uygulama ve işlemler yaparak elde edilen bir olgudur.

Büyü , kişinin isteğine ulaşamayınca, kaderi önemsememesi ve büyü ile olaylara hakim olması isteğinin hayata geçirilmiş bir döngüdür.

Büyü , tarih boyunca insan kültüründe kendini hissettirmiştir. Büyü sadece bir tek kültür ya da bir topluluğa ait olmamıştır. Büyü bir çok toplulukta farklı isimler altında türemiş, yaşadığımız yüzyıla kadar varlığını devam ettirmiştir. Bir çok kültür de büyü yapan kişiye büyü cü, cadı, sihirbaz, şaman, şifacı ve doktor isimleri verilmiştir. Büyü nün oluşabilmesi için büyü yapan kişinin bazı yeteneklere sahip olması gereklidir. Büyü yapan kişi bazı doğaüstü güçlerle işbirliği yapmalı, hatta bu güçlerden tam destek almalıdır. Büyü türüne ve büyü uygulamasına göre yapılan büyü değişkenlik gösterir.

Büyü kavramının neden hep kötüye kullanıldığı sorulur. Aslında bu görüş kısmen doğrudur. Kötülük baz alındığında yapılan büyü doğrudan zarar verebilir. Bunun nedeni üzerinde ayrıca durmak ve hatta bu konu ile ilgili farklı bir sayfa açmak daha doğru olacaktır. Kısaca şunu söyleyelim yapılan büyü zarar verme amaçlı ise ve yapılan büyü , kara büyü sınıfına giriyorsa, beklenenden daha fazla etkileri ve zararları olacaktır. Bu büyü yapan büyü cü ile doğru orantılıdır.